Higher Autoryzowany sklep marki Krause

do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Kontakt

tel. 74 857 03 39
biuro@alusystems.pl

Aktualności

Zapraszamy do przeglądania naszego bloga!

Jak odpowiednio rozłożyć drabinę?

W zależności od wyboru rodzaju drabiny musimy liczyć się z tym, że w różny sposób może się ona rozkładać. W większości przypadków proces ten wcale nie jest skomplikowany i wystarczy intuicyjne działanie, które pozwoli na stabilne rozłożenie sprzętu. Problemy mogą jednak pojawić się przy stawianiu nietypowych drabin, kilkuczęściowych produktów, których proces rozkładania może być nieco bardziej skomplikowany. Sprawdź, jak poradzić sobie z poszczególnymi rozwiązaniami.

Drabiny Dwustronne - idealne do prac domowych i budowlanych

Wygodne w użytkowaniu, pomocne zarówno przy pracach domowych, jak i pracach budowlanych. Drabiny dwustronne sprawdzają się na wielu polach. Warto wybierać stabilne i trwałe produkty niezależnie od ich przeznaczenia. Korzystając z ofert i usług pewnych producentów, możesz liczyć na bezpieczne produkty, a tym samym bezpieczne prace budowlane. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając drabinę.

 

Jak obliczyć powierzchnię rusztowania

Rusztowania to wyposażenie, które przydaje się podczas prowadzenia wielu robót budowlanych. To właśnie dzięki niemu możliwe jest prowadzenie prac na wysokościach, zarówno przy budowie jak i remoncie domu jednorodzinnego oraz bloków czy wielkopowierzchniowych budynków. Istnieje wiele typów rusztowań, a każdy inwestor, zanim przystąpi do pracy powinien skalkulować koszty całej inwestycji. Do tego potrzebna będzie mu wiedza o powierzchni rusztowań. Jak obliczyć metry kwadratowe rusztowania? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Drabiny aluminiowe? Uwaga! Zmiany w przepisach!

2

Prace na wysokościach bezwzględnie należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych prac. Między innymi z tego właśnie powodu na producentów drabin nałożono konieczność stosowania się do określonych norm i przepisów. Szczegółowo opisane są one w ogólnoeuropejskiej normie EN 131-1. Wraz z początkiem roku 2018 zostaną natomiast wprowadzone do niej jeszcze bardziej rygorystyczne  założenia, z którymi z pewnością warto się zapoznać. Czego zatem dotyczy norma EN 131-1? Jakie zmiany szykuje w najbliższym czasie ustawodawca? I kogo właściwie owe przepisy dotyczą?

Drabiny aluminiowe a norma EN 131-1+2

W myśl założeń Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy wszelkie drabiny (maszyny) stosowane w zakładach pracy muszą spełniać polskie normy.

Norma EN 131-1 dotyczy rodzajów i wymiarów funkcjonalnych drabin. Zawarte w niej informacje i wytyczne odnoszą się do drabin przenośnych ogólnego przeznaczenia. EN 131-2 dotyczy natomiast konkretnych badań i oznakowania drabin.  Normy te są powszechnie dostępne, każdy zatem użytkownik może szczegółowo zapoznać się z zapisanymi w nich wymaganiami. Szczególnie jednak ważne są dla producentów gwarantujących klientom bezpieczeństwo swoich wyrobów.

Normy te dotyczą następujących drabin przenośnych:

  • przystawna;
  • wolnostojąca;
  • uniwersalna;
  • przystawna ze stopniami;
  • wolnostojąca ze stopniami.

 

Drabiny aluminiowe KRAUSE a nowa norma EN 131-1+2

Nowa, obowiązująca już od stycznia 2018 roku norma jest nieco bardziej wymagająca. Dotyczy ona głównie użytkowników przemysłowych i profesjonalnych. Niemniej jednak producenci ceniący sobie swoje dobre imię, już teraz wprowadzają wymagane zmiany we wszystkich produktach, do których się ona odnosi.

Zmiany w nowej normie dotyczą szczególnie konstrukcji drabin o długości powyżej 3 m, ale również przeprowadzanych przez producentów badań:

EN 131-1

  1. Obowiązkowa i szeroka podstawa stabilizująca. W myśl założeń nowej normy drabiny, zarówno przystawne, jak i rozsuwane o długości ponad 3 m muszą posiadać podstawę stabilizującą o szerokości nawet do 1,2 m (w zależności od długości drabiny). Zapis ten ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników, niesie jednak za sobą pewne komplikacje, na które niewątpliwi należy zwrócić uwagę. Np. w przypadku drabin rozsuwanych, gdzie długość poszczególnych elementów wynosi ponad 3 m nie będzie możliwości stosowania najwęższego elementu oddzielnie – nie będzie on bowiem wyposażony w stabilizator. Warto zauważyć, iż Drabiny aluminiowe KRAUSE spełniają wymogi nowej normy.

Norma EN 131-1

EN 131-2

  1. Obowiązkowe badanie wytrzymałości podłużnic;
  2. Obowiązkowe badanie odporności na skręcanie;
  3. Obowiązkowy test obciążenia stałego;
  4. Obowiązkowa weryfikacja poślizgu podstawy.

 

Terminy

Wszystkie wyżej wymienione zmiany w obowiązującej normie EN 131 wchodzą w życie z dniem 1 stycznie 2018 roku. Dlatego też zarówno przedsiębiorcy, jak i użytkownicy przemysłowi już dziś powinni zadbać o nową, lepszą jakość swoich drabin.

Drabiny KRAUSE Stabilo już od marca 2017 roku są produkowane zgodnie z nową normą. Producent jednak zapewnia, że do grudnia bieżącego roku zarówno drabiny KRAUSE Monto, jak i Corda zostaną przestawione na nową normę.

 

KRAUSE wychodzi do klienta

KRAUSE doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, iż wymiana posiadanych przez użytkowników drabin na nowe, spełniające normy wiąże się ze sporymi kosztami. Zwłaszcza na budowach, gdzie nierzadko wymianie podlegałoby nawet kilka egzemplarzy. Dlatego też drabiny profesjonalne KRAUSE Stabilo są produkowane zgodnie z nową normą już od wielu miesięcy. Na tym jednak producent nie poprzestaje. Dodatkowo firma już dziś wypuściła na rynek szereg akcesoriów służących przystosowaniu posiadanych przez klientów drabin do nowych wytycznych. Wśród nich znalazł się innowacyjny stabilizator dostosowany do najwęższych elementów drabin rozsuwanych. Dzięki niemu, mimo wprowadzonych zaostrzeń drabiny zachowają swoją wielofunkcyjność. 

Komentarze do wpisu (2)

17 czerwca 2019

Mam drabinę monto 3x12 od kilku lat, chciałbym dopasować się do norm - ciekawe czy krause przewidział jakieś ulgi dla swoich stałych klientów na zakup dłuższych stabilizatorów?

17 czerwca 2019

Mam drabinę monto 3x12 od kilku lat, chciałbym dopasować się do norm - ciekawe czy krause przewidział jakieś ulgi dla swoich stałych klientów na zakup dłuższych stabilizatorów?

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium