Prace na wysokościach bezwzględnie należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych prac. Między innymi z tego właśnie powodu na producentów drabin nałożono konieczność stosowania się do określonych norm i przepisów. Szczegółowo opisane są one w ogólnoeuropejskiej normie EN 131-1. Wraz z początkiem roku 2018 zostaną natomiast wprowadzone do niej jeszcze bardziej rygorystyczne założenia, z którymi z pewnością warto się zapoznać. Czego zatem dotyczy norma EN 131-1? Jakie zmiany szykuje w najbliższym czasie ustawodawca? I kogo właściwie owe przepisy dotyczą?
Drabiny aluminiowe a norma EN 131-1+2
W myśl założeń Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy wszelkie drabiny (maszyny) stosowane w zakładach pracy muszą spełniać polskie normy.
Norma EN 131-1 dotyczy rodzajów i wymiarów funkcjonalnych drabin. Zawarte w niej informacje i wytyczne odnoszą się do drabin przenośnych ogólnego przeznaczenia. EN 131-2 dotyczy natomiast konkretnych badań i oznakowania drabin. Normy te są powszechnie dostępne, każdy zatem użytkownik może szczegółowo zapoznać się z zapisanymi w nich wymaganiami. Szczególnie jednak ważne są dla producentów gwarantujących klientom bezpieczeństwo swoich wyrobów.
Normy te dotyczą następujących drabin przenośnych:
- przystawna;
- wolnostojąca;
- uniwersalna;
- przystawna ze stopniami;
- wolnostojąca ze stopniami.
Drabiny aluminiowe KRAUSE a nowa norma EN 131-1+2
Nowa, obowiązująca już od stycznia 2018 roku norma jest nieco bardziej wymagająca. Dotyczy ona głównie użytkowników przemysłowych i profesjonalnych. Niemniej jednak producenci ceniący sobie swoje dobre imię, już teraz wprowadzają wymagane zmiany we wszystkich produktach, do których się ona odnosi.
Zmiany w nowej normie dotyczą szczególnie konstrukcji drabin o długości powyżej 3 m, ale również przeprowadzanych przez producentów badań:
EN 131-1
- Obowiązkowa i szeroka podstawa stabilizująca. W myśl założeń nowej normy drabiny, zarówno przystawne, jak i rozsuwane o długości ponad 3 m muszą posiadać podstawę stabilizującą o szerokości nawet do 1,2 m (w zależności od długości drabiny). Zapis ten ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników, niesie jednak za sobą pewne komplikacje, na które niewątpliwi należy zwrócić uwagę. Np. w przypadku drabin rozsuwanych, gdzie długość poszczególnych elementów wynosi ponad 3 m nie będzie możliwości stosowania najwęższego elementu oddzielnie – nie będzie on bowiem wyposażony w stabilizator. Warto zauważyć, iż Drabiny aluminiowe KRAUSE spełniają wymogi nowej normy.
EN 131-2
- Obowiązkowe badanie wytrzymałości podłużnic;
- Obowiązkowe badanie odporności na skręcanie;
- Obowiązkowy test obciążenia stałego;
- Obowiązkowa weryfikacja poślizgu podstawy.
Terminy
Wszystkie wyżej wymienione zmiany w obowiązującej normie EN 131 wchodzą w życie z dniem 1 stycznie 2018 roku. Dlatego też zarówno przedsiębiorcy, jak i użytkownicy przemysłowi już dziś powinni zadbać o nową, lepszą jakość swoich drabin.
Drabiny KRAUSE Stabilo już od marca 2017 roku są produkowane zgodnie z nową normą. Producent jednak zapewnia, że do grudnia bieżącego roku zarówno drabiny KRAUSE Monto, jak i Corda zostaną przestawione na nową normę.
KRAUSE wychodzi do klienta
KRAUSE doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, iż wymiana posiadanych przez użytkowników drabin na nowe, spełniające normy wiąże się ze sporymi kosztami. Zwłaszcza na budowach, gdzie nierzadko wymianie podlegałoby nawet kilka egzemplarzy. Dlatego też drabiny profesjonalne KRAUSE Stabilo są produkowane zgodnie z nową normą już od wielu miesięcy. Na tym jednak producent nie poprzestaje. Dodatkowo firma już dziś wypuściła na rynek szereg akcesoriów służących przystosowaniu posiadanych przez klientów drabin do nowych wytycznych. Wśród nich znalazł się innowacyjny stabilizator dostosowany do najwęższych elementów drabin rozsuwanych. Dzięki niemu, mimo wprowadzonych zaostrzeń drabiny zachowają swoją wielofunkcyjność.
satelity.com. Pl
Mam drabinę monto 3x12 od kilku lat, chciałbym dopasować się do norm - ciekawe czy krause przewidział jakieś ulgi dla swoich stałych klientów na zakup dłuższych stabilizatorów?
satelity.com. Pl
Mam drabinę monto 3x12 od kilku lat, chciałbym dopasować się do norm - ciekawe czy krause przewidział jakieś ulgi dla swoich stałych klientów na zakup dłuższych stabilizatorów?