Od czego zależne są wyliczenia powierzchni rusztowań?
Powierzchnia rusztowania jest często konieczna do obliczenia, w celu odpowiedniego oszacowania wydatków całej inwestycji. W końcu budowa domu czy bloku wiąże się z poniesieniem wielu kosztów. Okazuje się, że podczas dokonywania obliczeń, konieczne jest uwzględnienie wielu czynników. To przede wszystkim typ rusztowania, jego długość i szerokość oraz metody połączeń, wysokość, na jakiej będą odbywały się prace, a także liczba osób, która będzie wykorzystywała rusztowania w swojej pracy. Ważne jest także uwzględnienie ram z drabinami. Obliczając metry kwadratowe rusztowania, należy wiedzieć, że powinny być uwzględnione w nim słupki, ramy, podesty i poręcze.
Jakie są typy rusztowań?
Rusztowania są często wykorzystywane w budownictwie, gdyż są gwarancją bezpiecznej pracy na wysokościach oraz swobodnego wykonywania działań. Istnieje kilka typów rusztowań. Są to:
- Rusztowania ramowe, proste w montażu i demontażu. Składają się z pomostów i są najczęściej wykorzystywane w budownictwie;
- Rusztowania modułowe, które łączą się ze sobą w miejscach stałych, gdzie prace wykonywane będą przez dłuższy czas;
- Rusztowania stojakowe, które wykorzystuje się przy wykonywaniu elewacji budynków;
- Rusztowania specjalne, są stosowane w miejscach o trudnej dostępności, gdyż są bardzo elastyczne i można dopasować je do konstrukcji remontowanej powierzchni.
Jak obliczyć metry kwadratowe rusztowania?
Wbrew wielu opiniom, obliczanie powierzchni rusztowania nie jest tak proste, jakby mogło się wydawać. Konieczne jest uwzględnienie wielu czynników. Co ważne, istnieją także specjalne kalkulatory obliczeń, jednak zdarza się, że wynik może odbiegać od rzeczywistości. Obliczenia należy zacząć od oszacowania wysokości podłogi, to około 2 metry wyżej, gdyż konieczne jest uwzględnienie dokąd sięgają ręce pracowników. Szerokość konstrukcji powinna być równa długości wzdłuż fasady. Podczas obliczania powierzchni rusztowania, ważne jest także uwzględnienie ilości pięter roboczych, a także wielkości i liczby ram z drabinkami, dzięki którym możliwe będzie swobodne wchodzenie na ustawioną konstrukcję. Jednak to nie wszystko. Do obliczeń potrzeba jest także ilość przekątnych, podpórki i ramki. Wykonywanie takich oszacowań, niestety nie należy do najłatwiejszych prac, dlatego można zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i kwalifikacje do wykonywania obliczeń powierzchni rusztowania.