Drabiny kilkuczęściowe i wysuwane — produkty o nietypowych sposobach rozkładania
Jednym z najważniejszych czynników w procesie rozkładania drabiny jest stosowanie się do zaleceń producenta. Jak rozłożyć drabinę? Z pozoru proces ten wcale nie wydaje się skomplikowany. Klasyczne aluminiowe drabiny, które posiadamy w swoich domach, komórkach czy piwnicach wymagają jedynie rozciągnięcia nóżek i zaczepienia stopnia o przeciwległą aluminiową rurkę. Jak rozłożyć drabinę 3-częściową i jak się z nią obchodzić? W takim wypadku warto zachować szczególną ostrożność. Wszyscy znamy chyba popularny motyw złożenia się takiej drabiny na przykład w filmach komediowych. O ile na ekranie może wyglądać to zabawnie, o tyle w prawdziwym życiu nieprawidłowe rozłożenie produktu grozi upadkiem i poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, nie tylko dla samego użytkownika, ale również dla wszystkich obecnych wokoło. Przede wszystkim na wstępie należy zapoznać się z dołączoną do produktu instrukcją obsługi. Producent wskaże, jak obchodzić się ze sprzętem, jakich działań unikać i na co zwrócić szczególną uwagę. Kolejnym ważnym krokiem jest zapewnienie stabilnego podłoża pod drabiną. Nawet dokładnie rozłożony produkt nie będzie bezpieczny, jeśli postawimy go na nierównej ziemi czy krzywym chodniku. Stabilne, płaskie i równe podłoże to podstawa do rozpoczęcia prac. Większość modeli kilkuczęściowych drabin wyposażona jest w automatyczne mechanizmy, które blokują poszczególne elementy drabiny. Przed wejściem należy upewnić się, że mechanizm został zablokowany i wejście jest stabilne i bezpieczne.
Zwróć uwagę na otoczenie, w którym rozkładasz drabinę
To kolejny element tego, w jaki sposób należy zapewnić bezpieczeństwo wokół miejsca pracy. Zanim zajmiesz się rozkładaniem drabiny, zwróć uwagę na to, co znajduje się w jej sąsiedztwie. Nie rozkładaj jej w pobliżu drzwi lub okien, które mogą zostać nagle otwarte. Szczególnie istotne są również warunki atmosferyczne panujące w miejscu pracy. Jeśli planujesz ustawić drabinę na zewnątrz, mocny wiatr lub intensywny deszcz stanowią duże zagrożenie dla korzystającego ze sprzętu. Śliskie stopnie, mocne ruchy drabiny wskutek powiewów są zagrożeniem dla zdrowia i życia pracującego na drabinie. Stosuj się do zaleceń i przeciwwskazań producentów i zbadaj w pierwszej kolejności warunki, jakie panują na zewnątrz. Określ możliwości i zagrożenia i dopiero po upewnieniu się, że wszystko jest zgodne z zasadami bezpieczeństwa, przystąp do rozkładania drabiny.
Nietypowe rozwiązania — drabina Krause
Producenci starają się jak najmocniej ułatwić życie i pracę użytkowników i oferują różne rozwiązania, które często zawierają nieznane nam mechanizmy. Jak rozłożyć drabinę Krause? Przede wszystkim należy rozpocząć proces od przytwierdzenia stabilizatora, który daje dodatkowe zabezpieczenie drabiny i jej użytkowników. Kolejnym etapem będzie rozłożenie ramion drabiny i upewnienie się, czy każdy element spełnia swoją funkcję. W pracach z drabinami nie należy zapominać o ogólnych zasadach BHP, do których powinni stosować się wszyscy użytkownicy. Zanim wejdziesz na drabinę, sprawdź, czy wszystkie jej elementy są zgodne z założoną przez producenta konstrukcją. Wgniecenia, uszczerbki, problemy z działaniem mechanizmu — każda z tych cech powinna być przeciwwskazaniem do dalszego użytkowania produktu. Wybór drabiny należy dopasować do poziomu wykonywanych prac. Inny rodzaj produktu sprawdzi się przy wieszaniu zasłon w domu, a inny przy skomplikowanych pracach budowlanych. Zanim sprawdzisz, jak rozłożyć drabinę upewnij się, że wykorzystujesz właściwy produkt w swojej pracy.